Manapság általában minden irodában használnak valamilyen szerver gépet, sőt, gyakran van windows-os szerver, NAS, esetleg linux alapú web- vagy mail szerver "egymás hegyén-hátán". Ezzel az a baj, hogy több gépet kell üzemeltetni, azokat körülményes elhelyezni, több energiát fogyasztanak, ráadásul több gépnél több meghibásodás is előfurdulhat.
Az ellenkező esettel is találkoztunk már; van az ügyfélnél egy erősebb szerver, viszont az erőforrásait nem használjuk ki, mivel csak pl. egy linuxos levelezőszervert futtatnak rajta.

A VPS (Virtual Private Server) kifejezés azt jelenti, hogy egy nagy teljesítményű fizikai szerver gépen több szerver (vagy bármilyen) operációs rendszert futtatunk virtuálisan.
Na de mi az a virtualizáció??
A virtualizáció lényege, hogy egy fizikai számítógépen egy hypervisor szoftvert futtatunk, ami képes megosztani a gép erőforrásait (CPU, RAM, merevlemez, hálózat vezérlő stb.). Ez azért hasznos, mert a felosztott erőforrásokból a hypervisor képes egy (vagy több) virtuális számítógépet létrehozni.

A VPS szerver esetében van egy nagyon erős fizikai szerverünk, aminek az erőforrásait felosztva több virtuális szervert hozunk létre, és általában ezeket más-más célra is használjuk. Például egy cégnél feloszthatunk így is egy szervert:
FIZIKAI SZERVER: 2 X 12 MAGOS CPU | 128GB RAM | 6TB tárhely
Virtualizált gépeink:
gép - Windows Server - 8 CPU mag | 32GB RAM | 500GB tárhely tartományvezérlő, vállalatirányítási szoftver kiszolgáló
gép - Debian Linux - 4 CPU mag | 16GB RAM | 1TB tárhely levelező kiszolgáló
gép - TrueNAS - 4 CPU mag | 16GB RAM | 3TB tárhely fájlkiszolgáló
gép - Ubuntu Linux - 4CPU mag | 8GB RAM | 1TB tárhely backup
A fenti példában négy virtuális gépet futtatunk egyetlen fizikai számítógépen, úgy, hogy kihasználjuk annak teljesítményét, mégis az iroda erőforrásait csökkentjük, hiszen egyetlen gépnek kell áramot és szünetmentes tápellátást biztosítanunk, egyetlen eszközt kell hűtenünk és rack szekrényben elhelyeznünk.
A virtuális gépek további nagy előnye, hogy mentésük, illetve meghibásodás esetén a helyreállításuk, lényegesen kevesebb időt vesz igénybe, mintha a fizikai gépre feltelepített rendszert kellene újratelepítenünk.

A hypervisorok képesek a hálózati kártyákat is dinamikusan kezelni, sőt, virtuális hálózatokat is létre tudnak hozni, így képesek vagyunk a különböző virtuális gépeket különböző hálózatokba helyezni. Még ennél is meredekebb - és egyben zseniális megoldás -, ha az irodai routerünket is virtualizáljuk a szerveren. Ebben az esetben az informatikai infrastruktúránk magját egy darab gépbe tudjuk integrálni
Léteznek úgynevezett Cloud VPS szolgáltatások is. Ebben az esetben egy szolgáltató a felhőben kínál nekünk lehetőséget virtuális szerver futtatására, meghatározott havidíjért cserébe. Ebben az esetben az interneten érjük el a kívánt szervert, így nem kell nekünk beruháznunk, és az elhelyezés, valamint az áram sem a mi gondunk lesz.
A hátránya, hogy a gyors munkához stabil és megfelelő sávszélességű internet szükséges. A havi költségei hosszútávon nem biztos, hogy kifizetődnek.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy az informatikát jelenleg a virtualizáció uralja, ami mindenképp negatív irányba mozdítja az áramfelhasználást, és pozitív irányba a hatékonyságot.
Comments